Biodinamički vrt

Dvadesetih godina prošloga stoljeća skupina poljoprivrednika zabrinutih zbog ugroženog zdravlja tla, biljki i životinja potražila je savjete Rudolfa Steinera, poznatog antropozofa i čovjeka koji je čitav život posvetio istraživanju sila prirode. Tako su začeti glavni principi biodinamičkog uzgoja i vrtlarstva – jedinstvenog pristupa agrikulturi koji povezuje ekologiju poljoprivrednih organizama s …

Spektakularne rode koje mnogi nikada nisu vidjeli

Črnomerec, Kustošak i Vrapčak rijetki su preostali “otkriveni” zagrebački potoci i prava su oaza za živi svijet zagrebačkog betona. Povremeno se u Gradu Zagrebu pojave planovi kojima je cilj dodatno zabetonirati ostatke sljemenskih potoka koji teku kroz Zagreb. Črnomerec, Kustošak i Vrapčak rijetki su preostali “otkriveni” zagrebački potoci i prava …

Boja leptira može utjecati na njihovo preživljavanje

Sposobnost leptira da krilima apsorbiraju ili odbiju sunčevu toplinu mogla bi biti pitanje života i smrti za te hladnokrvne kukce u uvjetima globalnog zatopljavanja, prema britanskom istraživanju. Znanstvenici stoga pozivaju da se u vrtovima, parkovima i farmama stvore sjenovita područja kako bi se te životinje mogle skloniti i ohladiti. Leptiri …

Pčele i med

Bez imalo znanja matematike i fizike, bez diplome inženjera i arhitekta, pčele uspijevaju ono što čitava ljudska rasa, sa svom svojom inteligencijom i tehnologijom, nije u stanju – od četrdeset grama voska izgraditi košnicu u koju stanu dva kilograma meda. Bez stručnih uputa i savjetovanja, vodeći se isključivo urođenim instinktima, …

Proljetna sjetva

Još tijekom zime, čim prođu novogodišnji praznici počinjemo planirati vrt za sljedeću sezonu: planiramo vrste koje ćemo saditi, površinu koju će pojedina vrsta zauzeti, redosljed sadnje s obzirom na plodored… Dobrim i pravovremenim planiranjem i nabavkom sjemena osigurat ćemo si dovoljno vremena za uzgoj kvalitetnih sadnica. Povrtlarski posao počinje izborom …

Zašto su ptice važne

Možete li zamisliti svijet bez njihova cvrkuta? Zašto trebamo ptice puno više nego što one trebaju nas? Koristi koje nam ptice donose nisu samo kulturološke. One igraju ključnu ulogu u funkcioniranju ekosustava, izravno utičući na ljudsko zdravlje, ekonomiju i proizvodnju hrane – kao i milijuni drugih vrsta. Saznajte kako… PTICE …

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja, ali naš dom moramo čuvati svakog dana. Svatko može pomoći u očuvanju okoliša. I ti možeš biti čuvar našeg planeta. Važan je i najmanji korak! Zemlja se često naziva modrim planetom jer 71 posto njezine površine prekrivaju mora i oceani. Ali Zemljinu ljepotu …

Što su uopće virusi

Oni su stari koliko i život, ali znanstvenici nisu sigurni jesu li živi. Zapisani su u našoj DNK i svakoga dana ih dotaknemo na stotine milijuna. Dok novi koronavirus izaziva kaos diljem svijeta, vrijedi se zapitati osnovno pitanje: Što su, zapravo, virusi? Od čega se sastoje i odakle su došli? …

Jestive korovne biljke

U cijelosti prenosimo tekst Sunčice P. https://prirodna.hr/jestive-korovne-biljke Uvijek su me najviše zanimale korovne jestive biljke. Puno više se divim tim biljkama i zapažam ih. Impresionira me njihova snaga da opstanu i razmnože se. Uvijek mi je bio draži busen maslačka nego glavica kupusa :). Zapazila sam ovaj busen maslačka na …

Hranimo ptice zimi

Ptice uvijek traže hranu. Njihova visoka tjelesna temperatura (oko 40 C) stvara stalnu potražnju za kvalitetnom hranom, naročito u zimskim mjesecima kada moraju jesti više da zadrže toplinu. Male vrste ptica suočavaju se tada s najvećim izazovima. Njihovo hranjenje posebno važnu ulogu ima u kasnoj zimi kada su sjeme i …

Back to Top