Prigodnom svečanošću otvoren je permakulturni vrt na sjevernoj strani okoliša Osnovne škole Gornja Vežica.
Projekt je to Riječkog programa lokalnog partnerstva, kojim su mali Vežičani zajedno sa svojim profesorima i nastavnicima stvorili malu “vrtnu zadrugu”. U njihovom “Permakulturnom školskom vrtu” svega ima: salate, radića, broskve, tikvica, pomidora, mrkve, jagoda, a posađene su i voćke kruške, jabuke, masline.
Grupa građana MO Gornja Vežica i Vijeće roditelja OŠ Gornja Vežica prepoznali su Projekt Riječkog lokalnog partnerstva kao mogućnost da zajedno s roditeljima i mjesnim odborom, dio površine oko škole urede prema vlastitim interesima i željama. Ovo im je već drugi projekt RPLP-a. 2014. godine uredili su trim stazu na južnoj strani dvorišta, a 2016. godine oplemenili su i sjeverni dio površine.
Primarni cilj projekta permakulturnog vrta bio je građanima Gornje Vežice primjerom pokazati kako treba koristiti javne površine i kako živjeti u skladu s prirodom u urbanom naselju. Grupa roditelja, učitelja i učenika OŠ Gornja Vežica uredila je zelenu površinu na sjevernoj strani školskog terena i stvorila siguran i edukativan prostor za učenike i građane. Stanovnici Gornje Vežice saznali su o mogućnostima koje proizlaze iz permakulturnog pristupa u kreiranju zelenih površina. Učenici škole Gornja Vežica dobili su kvalitetan prostor za edukaciju (pokazne radionice iz prirode, radna terapija) i rekreaciju. Potaknula se međuvršnjačka, ali i međugeneracijska suradnja.
Najznačajnija promjena je što je 400 m2 zelene školske površine stavljeno u funkciju i postalo poligon za edukaciju učenika i građana. Za učenike Produženog stručnog postupka, koji djeluje pri školi, to je postao značajan prostor za radnu terapiju i odgoj korisnika. Građani su prestali koristiti ovu površinu kao javni WC za kućne ljubimce, roditeljima je stvorena prilika suradnje s školom, a kod učenika je potaknut osjećaj za aktivno djelovanje u lokalnom okruženju i osobni utjecaj na razvoj lokalne zajednice. Radne akcije na kojima su sudjelovali djelatnici škole, učenici, roditelji i građani pomogle su u međusobnom zbližavanju i upoznavanju što ima pozitivan utjecaj na rad u nastavi.
Ravnateljica škole, prof. Bojana Matešin, pojasnila nam je pojam “Permakultura”. “To je kovanica koju je oblikovao Bill Mollison još 1974. Čine ju dvije riječi – permanentna i agrokultura (Permanent Agriculture) – Sama riječ obećava da se radi o nečem što je trajno, ustrajno, stalno i postojano… ne podrazumijeva samo ekološko graditeljstvo i organsko vrtlarstvo, već i davanje prednosti suradnji, a ne natjecanju, kao i kvalitetnijim međuljudskim odnosima. Permakultura nudi sva znanja za održivi razvoj na jednom mjestu – kombinaciju tradicionalnih vještina i novih tehnologija zasnovanih na znanstvenim istraživanjima”.
Ideja da se učini nešto s školskom livadom došla je iz redova roditelja, zatim je osoblje škole izašlo pred Vijeće roditelja s prijedlogom prijave na natječaj na Riječki program lokalnog partnerstva, na što se Vijeće roditelja rado odazvalo. U projekt je bilo uključeno svih 433 učenika, 62 djelatnika škole, stotinjak roditelja i 50-ak građana Gornje Vežice. Za građane su organizirana predavanja i radionice planiranja vrta, kompostiranja, postavljanja povišenih gredica.
Prenosimo: https://www.rijeka.hr/ureden-permakulturni-skolski-vrt-gornjoj-vezici/